473

Çam Kese Tırtılı - Thaumetopoea Pityocampa Schiff 

Thaumetopoeidae familyasından pul kanatlı böcek türüdür. Özellikle Akdeniz, Ege ve Marmara bölgesi çam ormanlarında bulunur. Çam kese böceği de denen bu tırtıla yöresel olarak ağu böce gibi isimler de verilir. Aslında bir kelebek türüdür. Etkileri nedeniyle orman zararlısı olarak nitelendirilmektedirler. Üzerlerinde bulundukları ağaçları öldürmeseler de üst üste bir kaç yıl bu böceğin etkilerine maruz kalan (yaprak ve öz su kaybı) ağaçların boy büyümesi gerilemekte ve hacim kaybı gözlemlenmektedir. Ayrıca zayıf düşen ağaç başta kabuk böcekleri olmak üzere diğer zararlıların saldırısına açık hale gelir. Çam Kese Böceği ; Çam ormanlarında ibreleri (iğne yaprakları) yemek suretiyle tahribat yaparak büyüme kayıplarına neden olmaktadır. Genellikle ağaçları kurutmazlar, ağaçları zayıflatarak sekonder karakterli kabuk böceklerine uygun ortam hazırlarlar. Çam Kese Böceği fizyolojik ve primer zararlı bir böcek olup, esas zararını tırtıl döneminde yaparlar. Görüntü ve davranış olarak oldukça dikkat çeken bir böcek olan Çam Kese Böceği genellikle çam ormanlarında oluşturdukları "tren gibi" uzun sıralarla ve çam dallarındaki keselerle fark edilirler. Şubat ayı sonrasında özellikle çam ormanlarında yoğun olarak görülen, çam ağaçlarının yoğun olduğu yürüyüş rotalarında ilerlerken bu böceklere oluşturdukları alerjik etkiler nedeniyle dikkat edilmelidir. ... 

Tırtıl yaşamsal olarak iki dönemde etki gösterir. Birinci Evre: ilk soğukların başladığı dönemle ilişkilidir. Yumurtadan çıkışları ile birlikte kışlık keselerini örmeye başladıkları Ekim-Şubat dönemidir. Bu dönem üçüncü deri değiştirme evresine kadar sürer. İkinci dönemde ise üçüncü deri değişiminden itibaren krizalitleşme için toprağa inmeye başlarlar. Isı 6°C’nin altında seyrettiğinde yuvalarından çıkmazlar. Bu dönem¬de kışlık keselerini ağızlarından salgıladıkları ipeğimsi ve parlak bir madde ile devamlı takviye ederler. Kese zamanla parlaklığını kaybedip matlaşır. Çam Kese Böceği genellikle geceleri (havanın kapalı olması durumunda gündüzleri de) beslenirler. Pupa Evresi: Bu evrede toprağa inen tırtıllar kendilerine kestane renginde oval birer koza örerler. 4 ay devam eden krizalit dönemi sonunda (Eylül ayında) ergin hale ulaşır ve topraktan çıkarlar. Üreme Ağustos sonu-Eylül başı gibi kelebekler kozayı delerek topraktan çıkarlar. Dişi kelebek yumurtlamaya hazır durumdadır. Çiftleştikten hemen sonra erkek kelebek ölür. Dişi kelebek çiftleştikten sonra bir gün içerisinde yumurta koçanını hazırlar ve ardından ölür. Mücadele Toprak altındaki krizalitler 4 yıl toprak altında kalabilirler. Krizalitlerin tamamı aynı sene ergin hale gelmediği ve topraktan çıkmadığı için mücadele yöntemlerinde dört yıllık periyotlar takip edilir.

DİKKAT!

  • Çam kese tırtıllarının tüyleri diken gibidir ve yapısında toksin madde vardır.
  • Tüylere temas eden kişilerin derilerinde kaşıntılı kızarma ve egzama oluşabilir. Bu kaşıntılar özellikle gece dahada artmaktadır. İyileşmesi 1 hafta ila 10 gün sürebilmektedir.
  • Gözle temasta geçici körlüğe neden olabilir. * Alerji oluşması için illa temas şart değildir. Havada rüzgar yolu ilede bu toksin madde içeren tüyler sağa sola taşınabilir.
  • Yere düşmüş, kurumuş çam keselerinin içinde ölü tırtıllara ait tüyler bulunabilir. Bunlar dahi temasta alerjiye neden olabilir. * Hatta yere düşen bu keseleri ağzına alıp oyun oynayan kedi ve köpeklerde de alerji görülmektedir. Hayvanların dilleri şişmekte ve nefes almakta zorlana bu hayvanlar ölebilmektedir.
  • Çam kese tırtıllarının yoğun olduğu ormanlardan uzak durmalı, asla keselere çıplak elle dokunulmamalıdır.

Instagram: @kecisofrasi

Geri Bildirim