Outdoor Türkiye

BUNLARI BİLMEN GEREK

2081

Cevap çok net; içilmez. Su ile ilgili aklınızda daima olması gereken kural, her suyun içilmeyeceğidir. Bu yazımızda size, doğada içme suyu elde etmenin yöntemlerini anlatacağız.

Doğada bulduğunuz suyun temiz olduğunu bile düşünseniz, mutlaka en az 10 dakika kaynatmalısınız. Suyun şeffaf, renksiz olması önemli bir detaydır. Bulanık ve kıvamlı bir suyu asla içmemelisiniz. Mikropları yok etmek ve suyu arındırmak için kaynattığınız suyu, içme suyu olarak tüketebilirsiniz.

Suyu kaynatma imkânız yoksan kar, yağmur, çiy sularına güvenebilirsiniz. Bir bez parçasıyla bu suları beze çektirip, bezi bir kaba sıkabilir ve içme suyu olarak kullanabilirsiniz. Bulunduğunuz yerde kaktüs, asma, devedikeni gibi su depolama özelliği olan bitkiler varsa bu bitkileri sıkarak su elde edebilirsiniz.

Doğada içme suyu elde etmenin bir diğer yolu da şeffaf torba ile su toplamaktır. Yapmanız gereken; terleme torbası da denilen şeffaf torbayı yeşil yapraklı bir ağacın yapraklarına geçirmek ve torbanın ağzını kapatmak. Torbanın temiz olmasına ve herhangi bir yerinde delik olmamasına dikkat edin. Bu yöntemle yaz mevsiminde gün sonunda bir bardak suya yakın içme suyu elde etmek mümkündür.

Toprağa kurulan bir düzenekle de içme suyu çıkarmak mümkündür. Bu yöntem için sürekli güneş alan bir toprak parçasına 50 cm derinliğinde bir delik açın. İçini yeşilliklerle doldurun, açtığınız çukurun ortasına bir kap koyun. İçeriye hava girmemesi için çukurun üstünü şeffaf bir naylon ile örtün. Naylonun üstüne bir taş koyun ve bir gün beklemeye bırakın. Güneş, ısıttıkça bitkilerdeki ve topraktaki nem buharlaşır ve su plastiğin altında toplanır. Düzeneği ne kadar erken saatte kurarsanız, günün sonunda o kadar fazla miktarda içme suyu çıkarabilirsiniz.

Geri Bildirim