Outdoor Türkiye

BUNLARI BİLMEN GEREK

713

Doğada gezerken her şey keyifli ve güzel olabilir fakat doğanın da riskleri vardır. Bazı riskler hayati sonuçlar bile doğurabilir. Doğaya, bilerek gitmek yapacağınız en doğru hareket olacağından BUNLARI BİLMEN GEREK bölümünü oluşturduk.
 
Doğada, soğuk havada ilk olarak sıcağa ihtiyaç duyarız. Sıcak bir çay veya ateş gibi… Temiz su, yiyecek ve konforlu bir uyku ihtiyaç listemizin başında gelir. Tabi ki doğaya giderken bunları planlayıp, organize ederek, yanımıza gerekli malzemeleri alarak gideriz. Fakat risk şurada başlar; ya başımıza gelen bir durumdan ötürü ihtiyaçlarımızı giderecek ekipmanımızı kaybedersek?
 
Mesela, içi dolu çantamız uçurumdan düştü, her şey gitti, hava kararıyor ve yağmur yağıyor.
 
Kısacası;
 
- Üşüyoruz. Isınamıyoruz ve nasıl ısınacağımızı bilmiyoruz.
- Acıktık. Ne yiyebiliriz hiçbir fikrimiz yok.
- Yorulduk. Her yer ıslak. Nerede ve nasıl uyuruz bilmiyoruz.
- Korkuyoruz. Her yerden bir çıtırtı geliyor ve vahşi hayvanlar gelebilir.
 
Bu yukarıdaki 4’lü normal bir insanın kurgulayacağı ilk düşüncelerdir şüphesiz.
 
İlk yapmamız gereken ve sürekli uymamız gereken kural;
SAKİN OLUN ÇÜNKÜ DOĞADA HİÇBİR ŞEY İÇİN TELAŞA GEREK YOK. HER ŞEY SAKİNLİKLE ÇÖZÜLECEKTİR.
 
Sakin kalamazsak;
Stres hormonu, adrenalini yükselttiğinden nefes alışverişiniz hızlanır ve korumanız gereken vücut ısınızı hızlıca kaybedersiniz. Çünkü soğuk havada stresten ötürü hızlı nefes alıp vermek soğuk havayı daha kısa zamanda içeri, sıcak havayı daha kısa zamanda dışarı çıkartacaktır. Vücut ısınızı korumanız motivasyon için çok çok önemli olduğundan stresten uzak durup, sakin nefes alıp, kafanızda planlama yapmalısınız.
 
*** işte burada bilgi devreye giriyor ve hayat kurtarıyor. 
 
Doğal yöntemlerle
 
- Ateş yakmayı,
- Su bulmayı,
- Barınak yapmayı,
- Yiyecek bulmayı
 
biliyor olmanız, aslında korkulacak bir şey olmadığını, siz stres yapsanız da yapmasanız da doğanın dinginliğini bozmayacağını size gösterecektir.
 
Bilmediğinizde kabus gibi olacak saatler, bu bilgiler ışığında ekipmanlarınızı yitirmiş olsanız bile keyifli, huzurlu anlar olarak hafızanızda yer edecektir.
 
Hadi Kalk!
Doğa Seni Çağırıyor!

Geri Bildirim