Outdoor Türkiye

BUNLARI BİLMEN GEREK

793

Şüphesiz ki doğa, fotoğraf meraklıları için eşsiz bir stüdyodur. Mevsimleri, mucizevi her bir anı ve yaban hayatıyla doğa, doğa fotoğrafçılarının fotoğraf makinelerinde birbirinden güzel karelere dönüşmektedir. Doğa fotoğrafçılığı nedir diye merak ediyorsanız, doğa fotoğrafçılığı hakkında bilgi almak ve doğa fotoğrafı çekim tekniklerini öğrenmek istiyorsanız bu yazı tam size göre!

Eğitim Alın

Bakış açınızı geliştirmek, doğa fotoğrafı çekim tekniklerini öğrenmek ve fotoğraf makinenizi tam anlamıyla tanımak için fotoğrafçılık kursuna gitmenizi öneririz. Böylece doğaya çıkmadan önce; ışık ayarlamaları, pozlama, lens seçimi ve doğru kadraj gibi temel konularda bilgi sahibi olursunuz.

Hava Durumuna Dikkat

Doğa fotoğrafçılığı, bazen uzun saatler bir kuşu beklemeyi bazen de bir yaprağın üstündeki su damlasını anında çekmeyi gerektirir. Doğada ne kadar süreyle kalacağınız belli olmadığı için mutlaka hava şartlarına uygun davranabilmek için hava durumunu kontrol edin. Soğuk havalarda eldiveninizi, sıcak havalarda güneş koruyucunuzu almadan doğaya çıkmayın.

Çekim Yapacağınız Yeri Araştırın

Doğa fotoğrafçılığı, doğal yaşamın ritmini yakalamak ve o anı ölümsüzleştirmekten geçer. Fotoğraf çekeceğiniz yer ile ilgili daha önceden araştırma yaparsanız doğru açıları bulmanız kolaylaşır. Mesela, gideceğiniz yer gün batımı ile ünlüyse saatinizi ve açınızı ona göre hazırlar ve o anı yakalayabilirsiniz.

Tripod olmazsa olmaz.

Özellikle, asla el titremesini ve hareketi kabul etmeyen manzara fotoğrafı çekimleri sırasında mutlaka tripod kullanın. Makinenizi sabit tutan ve alan derinliği oluşturmaya yardımcı olan tripodlar, doğa fotoğrafçılığında her zaman yanınızda bulunmalıdır. Manzara çekimi için fotoğraf makinesi de çok önemlidir fakat sizin bakış açınız ve doğru fotoğraf çekme teknikleri kullanmanız da bir o kadar önemlidir.

Lens Seçimi Önemli

Doğanın güzelliklerinin, tüm netliğiyle ve doğal renkleriyle fotoğrafını çekebilmeniz için iyi bir lensiniz olması şarttır. Fotoğrafçılık eğitmeniniz sizi lens seçiminin nasıl olması gerektiği konusunda detaylıca bilgilendirecektir.

1/3 Kuralını Öğrenin

Fotoğrafçılıktaki üçte bir kuralı, iyi bir kare yakalamak için uyulması gereken önemli kurallardan biridir. Mesela manzara fotoğrafları çekerken kareyi 9 eşit parçaya bölerek, üçte birini gökyüzü, üçte ikisini yeryüzü olarak düşünürseniz orantılı ve güzel bir fotoğraf karesi yakalamış olursunuz.

Anı Yakalayın

Doğa fotoğrafı çekim teknikleri, anı bekleyerek en iyi ışığı yakalamak üzerine kuruludur. Hiç ummadığınız anda muhteşem bir kare yakalamanız an meselesidir. Sürekli bir hareketliliğin ve yaşamın olduğu doğada, doğru zamanı sabırla beklemek ve doğanın keyfini çıkarmak doğa fotoğrafçılığının yazısız kurallarındandır.

Doğal Yaşama Saygı Duyun

Doğa fotoğrafçılığı için gittiğiniz doğada, hayvanların evine ziyarette bulunduğunuzu unutmayın ve lütfen kibar bir misafir olun.

-Doğa fotoğrafçılığının önemli ilkelerinden biri doğayı korumaktır. Doğal yaşamın döngüsünü bozacak hiçbir şey yapmayınız.

-Hayvanların yuvalarına çok yaklaşmayın ve annelerini tedirgin etmeyin. Unutmayın, hiçbiri evcil hayvanlar değil ve savunma mekanizmaları devreye girdiğinde yaralanma ihtimaliniz yüksektir.

-Araç içerisinde fotoğraf çekecekseniz, hayvanların yaşam alanlarına çok yaklaşmadan fotoğraflarınızı çekmelisiniz. Özellikle üreme alanlarına çok yaklaşmanız doğal döngüye zarar verebilir.

-Kuş yuvalarına kesinlikle tırmanmaya, ulaşmaya çalışmayın. Bazı kuş türleri, böyle durumlarda yuvalarını terk ediyor.

-Daha iyi bir kare yakalamak adına bitkileri ve çiçekleri kopartmayınız.

- Evinize dönerken çöplerinizi doğada bırakmayınız.

Geri Bildirim