64

 

ISI YAYILIMI kelimesini daha önce hiç duydunuz mu? 

Hayır dediğinizi duyar gibiyim. 

Soğuk, hem vahşi doğadaki canlılar, hem de bizler gibi şehirden doğaya giden insanlar için muazzam bir tehlikedir. Soğuğun, keyifli olduğu, bir o kadar da tehlikeli olduğunu onunla baş etme bilgileriniz veya yöntemleriniz yetmediğinde çok daha net anlayacaksınız. (!) Özellikle kışın doğaya giderken tecrübeleriniz ve bildiğiniz tüm standart bilgilerin haricinde “soğukla mücadeleyi” apayrı biçimde ele almalısınız.

Vücut ısımızı daima korumanın yolu pahalı malzemelerden değil, kıymetli bilgilerden geçiyor.

İlk söylemem gereken ve çok önemli olan durum şudur ki; ne yapın ne edin, kışın doğada KURU kalın. Çünkü ıslaklık, kuruyken üşümeye oranla sizi 100 kat daha hızlı üşütecek ve vücut ısınızı aşırı hızlı bir şekilde düşürecektir.

İnsan, her zaman ve her yerde vücut ısısını boşluğa bırakır ve soğuk ortamlarda vücut, ısısının 3’de 1’ini baş ve boynun bölgesinden kaybeder. Buna Radyasyon Etkisi denir. Tıpkı kuru kalmak gibi, baş ve boynumuzu sıcak tutmak bizim kışın doğadayken bilmemiz gereken temel bilgilerden biri olmalı. Soğuk havalarda doğada açık ve rüzgarlı bölgelerden mümkün olduğunca kaçının. Çünkü rüzgar, siz dursanız da, hareket halinde de olsanız yüzünüzden size temas edecek ve sizi olumsuz etkileyecektir. Bu duruma Chill Factor denir. 

Kış koşullarında doğada açık alanlar yerine karlı ağaçların aralarına doğru girmeniz ısı yayılımınızı açık alana oranla yavaşlatacaktır. Bu da vücut ısınızı daha fazla muhafaza etmenize yardımcı olacak ve size pozitif etki sağlayacaktır.

Bir diğer durum ise; sakin kalarak ısınızı muhafaza etmenizdir. Örneğin işler biraz ters gitti, yönünüzü şaşırdınız, paniklediniz ve hava da kararıyor. Bu durumda “eyvah, ne yapacağım, beni nasıl bulacaklar, ben nasıl bulacağım” gibi düşüncelere kapılmak yerinde sakin davranıp, aceleden ve panikten uzak kalmanız sizi rahatlatarak ısınızı erken kaybetmemenizi sağlayacaktır. Çünkü panik, adrenalinizi yükseltirken nefes alışverişinizi normale oranla 2-3 kat arttıracaktır. Bu da vücudunuzdaki sıcak havanın normalden hızlı dışarıya çıkmasına ve ısısını kaybetmemesi gereken vücudunuza soğuk havanın normalden daha erken girmesine neden olacaktır.  Erken üşümek paniğinize panik katacak ve işleri daha da karıştırmanıza yol açacaktır. Halbuki doğada hiç bir şey için acelemiz yok. Sakin olmak ve doğanın keyfini çıkartmak en büyük amacınız olmalı..

Doğaya giderken şehirdeki pratik ve otomatik bakış açısını unutun.

Manuel bilgi ve beceri her zaman en keyiflisi ve en garantilisidir...

 

İlker Tulunay

 

#doğaseniçağırıyor

 

 

Geri Bildirim