340

Bugün nereye gidelim diye düşünürken, İzmir gezilecek yerler arasında olan Tire’ye gitmeye karar verdik. Tire çoğu insan tarafından Yeşil Tire diye bilinir. Her tarafı yeşil olduğu için Tire halkı konuşmalarında Yeşil Tire diye anarlar hep. Tire nostaljik sokakları ile karşılıyor bizi ve gerçekten geçmişe götürüyor sizi.

Köy atmosferi sevenlerin özellikle içi cıvıl cıvıl oluyor. Çiçek ve özellikle güller ile çevrelenmiş o güzel evler de yaşamak isteyeceğiniz aklınızdan mutlaka geçecektir.

Her yerini gezmek istiyorsunuz karış karış Tire’nin. Hıdırellez zamanı şenlikleri ile de öne çıkmaktadır aynı zamanda. Tire’nin nesi meşhur diyecekseniz olursanız eğer Tire köftesi ile meşhurdur.

Tire merkezi es geçip az virajlı yollarını çıkarak dağlar arasında ilerliyoruz. Köylerini geçtikten sonra önümüze Toptepe geliyor.

Güzelim Tire manzarası ile bütün Tire ayaklarınızın altında oluyor gerçekten. Tabii ki isterseniz restoranında oturup bir şeyler içebilirsiniz.

Oradan biraz daha ilerliyoruz yollarında ve bizi geniş alana sahip olan ve Tire gezilecek yerler listesine en baştan eklemiş olduğumuz Derekahve karşılıyor.

Yel değirmeninden gelen suyu ile kat kat sular akıyor her yerinden DereKahve’nin. Suyun kenarındaki ördekler renk katmış adeta. Ağaçların yeşilliği ve ördeklerin beyazlığı  birbirine girmişçesine büyülüyor bizi.

Suyun kenarında oturabileceğiniz ve piknik misali yanınızda getirdiklerinizi yiyebileceğiniz masa ve oturma yerleri mevcut.


Akan bir suyun içinde olmak kadar güzel bir şeyi yaşıyoruz Derekahve’ de . Kat ve kat akan su ile birlikte kitabınız okumak yapabilecekleriniz arasında tatbiki de.

Kuşların seslerini dinledik ve çaylarımızı yudumladık. Zira büyük şehrin içinde yaşadığımız için fazla kuş sesi duyamıyoruz diyebilirim. Orda yaşayanlar gerçekten mutlular ve oranın yerlisi ile konuşma fırsatını bulduk. Sizin geldiğiniz yerde çok güzel ama burası daha güzel dediler. Elbette güzel olur orada ki suyun içinde yaşıyorlar. Yalancı cennet misali güzellikte Derekahve ve ben burdayım diye bağırıyorlar resmen.

 

 

Geri Bildirim