Outdoor Türkiye

BUNLARI BİLMEN GEREK

703

Doğa, pratik düşünmeyi gerektiren ve daima tedbiri elinizden bırakmamamızı gerektiren muazzam bir alandır.
 
Yaz aylarında kamp veya trekking yapanların gündüzden aldıkları önlemler ve pratik çözümler geceyi rahat ve tehlikesiz geçirmelerini sağlar çünkü hava şartları aniden değişebilir ve sizleri aşırı soğuk, fazla yağmur, yoğun kar, tipi gibi durumlara karşı hazırlıksız yakalayabilir.
 
“DOĞANIN NE TEHLİKESİ OLACAK Kİ? ASIL TEHLİKE ŞEHİRDE.” dediğinizi duyar gibiyim.
 
Elbette bu tez doğru.
Doğada, tedbirinizi aldığınız sürece size özellikle gelip zarar verecek bir canlı bulamazsınız.  Bunun örneklerini:“Kurtlar ve Ayılardan korunmanın pratik yolları” gibi bilgileri içeren blog yazılarımızda detaylarıyla paylaşmıştık.
 
Burada bahsettiğimiz önlem, tabiat ana için alınacak önlem.
Mesela;
Malzemenizin, gece aniden patlayan havaya karşı da sizi koruyabilecek olması.
Günlük güneşlik bir günün ardından patlayan bir havada yağmurla gelen ıslaklık tehlikesine karşı hazırlıklı olunması 
Ama her şeyin başında yapılması gereken bir şey var ki; o da, eğer telefon vb. haberleşme araçlarının çalışmadığı rakımlarda kamp kuracaksanız, daha doğaya gitmeden o ilçenin bağlı bulunduğu jandarma karakoluna gidip, rotanızı, kamp planınızı, kimlik bilgilerinizi iletmek olacaktır. Gece olası hava patlamalarında, yaralanmalarda vs. size ulaşmaları gerekirse elleriyle koymuş gibi yanınıza gelmeleri sizi ciddi sıkıntılardan kurtarabilir.
 
Düşünsenize gece zor koşullarda kaldığınızı, ıslandığınızı, malzemenizin su aldığını, ateşin alevlenmediğini.
 
Uzaktan göreceğiniz bir 4x4 ün size doğrudan size doğru gelip:
“Sizi merak ettik. İyi misiniz?” demesi kadar güzel bir şey olamaz diye düşünüyorum. Islaklığın ve ısı kaybının şakası yok. Siz önleminizi alın, gerisini tabiata bırakın.
 
Doğaya giderken şehirdeki pratik ve otomatik bakış açısını unutun. Manuel bilgi ve beceri her zaman en keyiflisi ve en garantilisidir.
 
Kurtlar ve ayıların ilgisini çekmek istemiyorsan pratik bilgileri öğren ve arkadaşlarınla paylaş; www.dogasenicagiriyor.com/bunlaribilmengerek
 
Hadi Kalk,
Doğa Seni Çağırıyor!

Geri Bildirim