Outdoor Türkiye

BUNLARI BİLMEN GEREK

787

Adrenalin tutkunlarının favori outdoor sporlarından biri olan kanyon geçişi, doğanın eşsiz güzelliklerini keşfederken çok dikkat edilmesi gereken aktivitelerden biridir.

Kanyon geçişine başlamadan önce; sağlık bilgilerinizi, acil durumlarda aranacak yakınlarınızın telefon numaralarını ve rotanız ile ilgili ayrıntıları ekip arkadaşlarınıza ve kanyon bölgesindeki güvenlik güçlerine vermelisiniz. Keyifli olduğu kadar riskleri de olan kanyon geçişi süresince rehberinizin yönlendirmeleri dışında hareket etmemeniz en önemli konulardan biridir.

Geçiş planına adım adım uymalısınız çünkü olası bir kaza ve kaybolma halinde, rotanızı bildirdiğiniz insanların size kolayca ve en hızlı şekilde ulaşması hayati önem taşır.

Kanyon geçişi boyunca enerji veren, hazmı kolay gıdalar tüketmeli ve bol su içmeyi ihmal etmemelisiniz.

Geçiş esnasında yukarıdan bir şey düştüğü zaman, aşağıdaki sporcuları dikkatli olmaları için uyarmalısınız. Sizi aynı durumda uyardıklarında, bulunduğunuz yerde sabit kalmalı ve yaralanmamak için kesinlikle yukarıya bakmamalısınız. Kanyon geçişi süresince takmanız gereken kask, yukarıdan düşenlere karşı sadece kafanızı korur. Bu sebeple, böyle anlarda yüzünüzü yukarıya çevirmeniz tehlikeli bir davranıştır.

Kanyon geçişi ve diğer tüm doğa sporları, doğanın bize sunduğu mucizelerinin sonucudur. Yapılan tüm aktivitelerdeki değişmez ana kuralımız ise; doğaya herhangi bir zarar vermeden, çöplerimizle doğayı kirletmeden evlerimize dönmektir.

 

 

Geri Bildirim