Outdoor Türkiye

BUNLARI BİLMEN GEREK

2190

Yaz, kış demeden her fırsatta kampa gidenlerdenseniz ve vahşi doğada kampı köpeğinizle ilk kez deneyimleyecekseniz ya da aklınıza takılan konular varsa doğru yerdesiniz. :)

       Öncelikle, yola çıkmadan önce köpeğinizi veterinerine götürün ve tüm aşılarının tam olduğundan, kamp için herhangi bir engeli olmadığından emin olun. Köpeğinizin varsa ilaçlarını, olası durumlar için ilk yardım çantanızı, havlu ve battaniyesini sırt çantanıza koyun. Gideceğiniz yerin uygun olduğunu düşünüyorsanız top da götürün tabii.  

Köpeğiniz normal zamanlarda tasmasız gezmeye alışkınsa bile tasmasız gezdirmeyin çünkü bilmediği bu yerde; farklı kokular, önüne çıkan vahşi bir hayvan, aniden duyulan yüksek sesler sizden uzaklaşıp kaybolmasına sebep olabilir. Güvenli bulduğunuz alanlarda, yalnız kalmaması şartıyla serbest bırakabilirsiniz.

Hava karardığında ise tasmasının ucuna led lamba ya da fosforlu bir ışık takın ve bir de küçük bir çan asın. Böylece, bir şeyden korkup kaçması halinde ya da gezintiye çıktığınızda onu kolayca bulabilirsiniz.

Ağaca bağlamanız gereken durumlarda tasmasını çok kısa tutmamaya dikkat edin çünkü alışık olmadığı bu ortamda çok kısıtlanmaktan rahatsız olabilir.

Ev köpeklerinin çoğu dışarıyı sevse de evde uyumaya alışkınlardır. Köpeğinize de çadırınızın içinde bir yer hazırlayın. Eğer sizinle aynı çadırda uyuyamayacak kadar büyükse ya da tercih etmiyorsanız; kamp yerinde ona da küçük bir çadır, kapalı bir alan veya arabanızın içinde bir yatak yapın çünkü özellikle gece vakitleri, kurt, tilki, çakal, yaban domuzu gibi pek çok hayvanın avlandığı zamanlardır. Çadır alanızda ateşin kontrollü bir şekilde sabaha kadar yanması sizi vahşi hayvanlardan ve olası diğer tehlikelerden korur.

Yaz günlerinde köpeğinizin güneşin altında çok fazla kalmamasına dikkat edin ve suyunu eksik etmeyin. Gün sonunda köpeğinizi, tüylerine yapışan haşere ve zararlı otları temizlemek için mutlaka tarayın. Birlikte geçireceğiniz bu unutulmaz tatilin anlarını fotoğraflamayı da unutmayın.
 

Şimdiden iyi tatiller. :)

 

Geri Bildirim