Outdoor Türkiye

BUNLARI BİLMEN GEREK

533

Kurtlar, özgüveni çok gelişmiş muazzam canlılardır. Zeki, sessiz ve yılmazdırlar.

Soyu çok eskilere uzanan ve tarih boyunca dilden dile hikayeleri dolaşmış bu canlılara ülkemiz coğrafyasında rastlamak da mümkün.
 
Eminim benim gibi bu yazıyı okuyanlar da doğada bir kurt ile karşılaşmak istemeyeceklerdir.  Merak etmeyin! O istemediği sürece karşılaşma olasılığınız sıfır. :)
 
İnsanlar çoğunlukla grup halinde doğaya giderler. Kamp kurup, müzik dinleyip, ateş yakıp eğlenirler. Eğer çam ormanlarının olduğu yüksek rakımlı bir bölgede bu yazdıklarımı yapıyorsanız sesleriniz, kokularınız vs. çoktan bölgenin asıl sahiplerinin burnuna ulaştı bile. :)
Kilometrelerce uzaktan rüzgar ile farklı kokuları alabilen kurtlar, şanslısınız ki gürültü ve sesten çok haz etmezler ve o bölgeden uzaklaşırlar.  Sürü halinde gezen ve karınlarını daima kendi avlanma taktikleri ile doyuran kurtlar ateşten ve dumandan da hiç hoşlanmazlar.
 
Davetiye çıkartmamak gerek!!
 
Yukarıdaki bilgiler iyi hoş da “Doğada istediğimiz gibi tedbirsiz davranalım.” anlamına mı geliyor? Elbette hayır!!
 
Nihayetinde orası vahşi doğa ve bu canlılar evcilleşmemiş etoburlardır. Gece açıkta yiyecek bırakmak, kamp ateşini söndürerek uyumak, gözlerindeki fosfor yoğunluğu sayesinde gece görüşü üst düzey olan bu canlıları kamp alanına çekebilir.
Yapılması gereken basit şeyler;
Yiyecekleri kapalı bir kutuda muhafaza edip, aracınızın içinde saklamak. Çöpleri iyice poşetleyip, kamp alanınızdan uzakta bir yere bırakmak.
Kamp ateşini (dumanını) yüksek tutmak ve gece ara ara ateşi besleyerek uyumak.
Ne olur ne olmaz diye yüksek ses çıkaran bir savunma aleti bulundurmak. 
Bunları yaptığınızda risk minimuma inecektir.
 
Kurtlar, bol karlı kış zamanları hariç daima avlarını yakalayıp karınlarını doyururlar. Sert kışta avlanma sıkıntısı çekebilecekleri için o dönemde vahşi doğada daha tedbirli olmak gerekebilir. Unutmayın; yalnız, küçük, savunmasız veya yaralı olan daima hedeftir.
 
Yukarıda saydığım tedbirleri uygulamamız gereken canlı yalnızca KURT mu?
Benzer tedbirler ve daha fazlası AYI için de geçerli :)  Vahşi doğada ayı riskini azaltmak için AYI İLE KARŞILAŞIRSAN? yazımızı okuyabilirsiniz.
 
 
Hadi Kalk,
Doğa Seni Çağırıyor!

Geri Bildirim