Outdoor Türkiye

BUNLARI BİLMEN GEREK

725

İnsanoğlu yüz yıllardır ateşin nimetlerinden faydalanmaktadır. Doğada yaşamak, şehirde yaşamaktan çok farklı; zor ve aynı zamanda bir o kadar da basittir. Örneğin; günümüzde doğa tutkunları toplanıp birkaç arkadaş en modern alet ve ekipmanlarla doğaya gidiyorlar. Şehir yaşamında her şey pratik olduğu için, doğaya giderken yanlarında; çakmak, ateş tutuşturucu, el feneri, ip, telefon, gps vb. hayat kurtarıcı birçok malzeme de var fakat unutmamanız gereken çok önemli bir şey; DOĞADA HAYAT MANUELDİR. Çakmağınız yokken ateş yakabilmek, GPS yokken yön bulabilmek, yiyeceğiniz tükendiğinde doğadan bulabilmek gibi birçok bilgiye hâkim olarak doğaya gitmeniz yapacağınız en doğru hareket olacaktır. 

 
Hayal gibi görünse de yaşanabilecek bir olasılık üzerinde duralım. Örneğin; pratikte işinize yarayacak her aletin içinde olduğu (çakmak, tutuşturucu, el feneri, gps vb.) çantanız bir geçiş esnasında uçurumdan düştü ve gözden kayboldu. Hava da derecesi hızlı bir şekilde düşerek, kararmak üzere ve siz de sudan geçmek zorunda kaldığınız için ayaklarınız ve bazı kıyafetleriniz ıslak.
Yani gece ayazında titremeye, acıkmaya, agresifleşmeye, paniklemeye, korkmaya ve daha sayabileceğim birçok duruma hazır olun diyecektim ki aklıma şu olasılık cümlesi geldi:
 
Keşke bir ateş olsa da;
 
Isınsak, titremesek hatta gece donmasak.
Islak kıyafetlerimizi güzelce kurutsak.
Böcek, örümcek gibi haşereleri ve sürüngenleri kendimizden uzak tutsak.
Yemeğimizi pişirsek, kahvemizi, çayımızı demlesek, sıcak sıcak içsek.
Uykumuzda bize zarar verme ihtimali olan vahşi hayvanları kendimizden uzak tutsak.
Tüm bu faktörler bir arada olduğunda moralimiz de yüksek olacağından, güzel bir uyku çeksek ve yeni güne bomba gibi başlayabilsek.
 
Gördünüz mü?
“Bir çakmak ile halledeceğinizi düşündüğünüz ateş, çakmak yanmazsa size
doğada yaşamayı, hatta geceyi kabusa çevirebilirken, manuel olarak ateş yakabiliyor olmanız size, aynı geceyi muazzam bir keyfe çeviren en önemli bilginiz olarak geri dönüyor.
 
Doğaya giderken şehirdeki pratik ve otomatik bakış açısını unutun. Manuel beceri her zaman en keyiflisi ve en garantilisidir.
 
Unutma,
Doğa Seni Çağırıyor!

Geri Bildirim