Outdoor Türkiye

BUNLARI BİLMEN GEREK

748

Doğaya giderken yanımıza her şeyi almamız elbette mümkün değil. Bu yüzden çok amaçlı alet edevatlar veya iç içe geçen yer tasarruflu hafif materyalleri tercih ederiz.  Bunlar, planlanmış durumlar dahilinde yanımıza aldıklarımızdır. Oysa doğada ansızın bütün planlar değişebilir. Dikkati elden bırakmamakta fayda var.
Örneğin; kuru kıyafetlerinizin, uyku tulumunuzun, tutuşturucunuzun ve yiyeceklerinizin olduğu çantanız bir anlık dalgınlıkla akarsuya düşüp gözünüzün önünden kaybolup gidebilir.  Bu; yiyecek yok, temiz su yok, çadır yok, ısı yok, uyku tulumu yok demektir. Bilgi sahibi olmayanlar için KABUS da demek mümkün!  İşte burada manuel bilgi devreye girer ve hayat kurtarır. Bu yazıda da o bilgilerden birine değineceğiz.
 
Bağcıklarımız elbette ki botlarımızın üzerinde bizimle her yere gelecektir. Peki, botlarımızda standart ayakkabı bağcığı yerine PARAŞÜT İPİ kullansak bize ne faydası olur?
 
Hemen söyleyelim;
Öncelikle, yanınızda ekstra yer kaplamayan bir halat taşıyor gibi düşünebilirsiniz. Paraşüt ipleri çok sağlamdır ve insan eliyle kopartmanız imkansızdır.  Mesela kışın yüksek irtifalarda yürürken karın şiddeti ve derinliği arttı diyelim ve belinize kadar batarak yürüyorsunuz. Buna fazla dayanamazsınız ve kısa süre sonra pes edersiniz. Böyle bir durumda karda sağlıklı ilerlemek için, yanınızda ya kar ayakkabılarınız (hedik) olmalı, ya da eski yöntemlerle kar ayakkabısı yapmayı biliyor olmalısınız. Eski yöntemlerle kar ayakkabısı yapmak için ateşi yaktınız ve gerekli uygun dalları buldunuz diyelim. Esas konu, doğru şekilde ve sağlam bağlantı. Şimdi botlarımızdaki paraşüt ipleri ile gerekli düzeneği sabitleştirip kar ayakkabınızı tamamlayabilir ve yolunuza rahat bir şekilde devam edebilirsiniz.
 
Kar ayakkabısı yapımı uç bir örnek olabilir ama en zora göre örneklemek daha doğrudur. Yaşanması daha olası bir  durumdan örnek vermek gerekirse; geceyi geçirmek için bir  barınak yapmak zorunda kalırsanız, oluşabilecek sert doğa koşullarına dayanabilen bir barınağın kütüklerini veya dallarını sıkıca sabitleyerek bağlamak için uzun ve sağlam iplere ihtiyaç duyacaksınızdır.
 
Gelsin botlar. Yaşasın paraşüt ipleri : )
 
Doğaya giderken şehirdeki pratik ve otomatik bakış açısını unutun. Manuel bilgi ve beceri her zaman en keyiflisi ve en garantilisidir...
 
Hadi Kalk,
Doğa Seni Çağırıyor!

Geri Bildirim