Outdoor Türkiye

BUNLARI BİLMEN GEREK

2876

Dışarıdan çok eğlenceli görünen fakat dikkat ve pratik gerektiren paten, keyifli doğa sporlarından biridir. Amerika’da doğan ve zamanla tüm dünyada popülerlik kazanan ve ülkemizde de ilgi gören sporla ilgili: paten nasıl sürülür, paten sürme teknikleri nelerdir ve paten sürmenin püf noktaları nelerdir sorularınızın cevapları bu yazıda.
 
Öncelikle paten aksesurları olan; bileklik, kask, dizlik ve dirseklik alınmalıdır. Başlamadan, paten sürme dersleri almanızı da mutlaka tavsiye ederiz. Paten ayakkabısı seçimi de çok önemlidir. Paten ayakkabısı, ayak numaranıza göre olmalı ve ayağınızı ve bileğinizi tam sarmalıdır.
 
En temel eğitim, patenin üzerinde durabilmektir. Vücudunuzun dengesini sağlayarak patenin üzerinde durabilmeniz paten eğitiminde ilk adımı aştığınızı gösterir. Henüz denge kuramamışken ve hatta arada düşüyorken yola çıkılmamalıdır. Tamamen dengenizi sağladığınızda paten için uygun alanlarda paten yapmaya başlayabilirsiniz. Dengede durmayı öğrendikten sonra durmayı öğrenmek için hazırsınız. Durmak için daha güçlü olan ayağınızı öne alın ve diğer ayağınızı fren olarak kullanın. Durmak istediğinizde fren olarak kullandığınız ayağınızı arkaya doğru 90 derecelik açıya getirip, yere sürdüğünüzde durabilirsiniz.
 
Ana yollar, caddeler ve sokaklar gibi trafiğin çok olduğu yerlerde kesinlikle paten yapmamalısınız. Her ne kadar paten ekipmanlarınız olsa da yine de araç trafiğinde yere düşmeniz hâlinde, sizi korumaya yetecek donanımda değillerdir.
 
Engebeli ve taşlı olmayan yerler paten yapmak için son derece idealdir. Sahil yolları, koşu parkurları ve boş arazilerde bol bol pratik yapabilirsiniz. Paten yaparken, bisikletlilerin, yayaların ve diğer patencilerin sol tarafından geçerek gidilmelidir ve kazaya sebebiyet vermemek için kalabalık ortamlarda aşırı hızlı gidilmemelidir. Paten sporu yapılırken kulaklıkla müzik dinlenmemelidir çünkü çevredeki ses ve uyarıları duyamayacağınız için kaza yapma ihtimaliniz artar.
 
 Paten sporu, tedbirlerinizi ve gerekli eğitimlerinizi aldığınızda tehlikeli bir spor olmaktan çıkar ve rüzgârı yüzünüzde hissetmenin keyfini doyasıya yaşarsınız.

Geri Bildirim