Outdoor Türkiye

BUNLARI BİLMEN GEREK

919

Su sporlarını çok seviyorsanız ve rüzgâr sörfü nasıl yapılır bilmiyorsanız ve sizin için rüzgar sörfü öğrenmenin artık vakti geldiyse, her adımda işinize yarayacak önemli bilgiler bu yazıda! Türkiye'de dalga sörfü denince akla ilk Alaçatı, Datça, Bodrum gelirken alternatif olarak Akyaka da rüzgar sörfü için uygun olduğunu biliyor muydunuz? Rüzgâr sörfü, öncesinde mutlaka eğitim alınması gereken doğa sporlarından biridir.

Sonrasında ilk iş, iyi bir rüzgâr sörfü tahtası (board) almaktır. Salmalı bir board almalısınız mutlaka. Salma; boardların ortasında yer alır ve tahtanın daha az sallanmasını ve dengeli olmasını sağlar. Rüzgârın estiği yöne doğru sürüklenmenizi önler ve böylece kaza riski en aza inmiş olur. Henüz yeni olduğunuz için 240 litrelik board almanız sizin için en uygunudur.

Dengenin en önemli unsur olduğu rüzgâr sörfünde, kaslarınızı güçlendirmek için bol bol egzersiz yapmalı ve ısınma hareketleri yapmadan boarda çıkmamalısınız.

Rüzgâr sörfü yaparken, spora özel kıyafetler olan wetsuit ya da lycra giymelisiniz. Yazlık ve kışlık olarak ikiye ayrılan sörf kıyafetleri sizi, soğuktan, sıcaktan, güneşten ve rüzgârın olumsuz etkilerinden korur.

Rüzgar sörfü yapmadan önce, olası kazaları önlemek adına mutlaka hava durumunu, rüzgârın yönünü ve şiddetini öğrenmelisiniz. Rüzgâr sörfü eğitimi süreçlerinde 1 metre derinliği aşmayan sularda pratik yaparsanız hem daha çabuk öğrenirsiniz hem de sık sık düşme ihtimaliniz olduğu için zorlanmadan eğitime devam edebilirsiniz.

Çevrenizi sıklıkla kontrol etmeli ve dikkati elden bırakmamalısınız. Önceden fark edilmeyen; seyir halindeki sürat motorları, yelkenliler, balıkçı tekneleri ya da kayalık ve iskeleler ciddi kazalara sebebiyet verebilir. Daima çevrenizde olup bitenleri gözlemlemelisiniz.

Karaya çıktığınızda yelkeninizi güvenli bir yere bağlamayı unutmayın ki döndüğünüzde ufuklarda kaybolmuş olmasın. Mola verdiğinizde yelkeninizi güneş altında bırakmamaya ve uzun ömürlü olması için, işiniz bittiğinde tatlı suyla yıkamaya özen gösterin.
Türkiye’nin hangi bölgelerinde rüzgâr sörfü yapabileceğinizi öğrenin

Geri Bildirim