Outdoor Türkiye

BUNLARI BİLMEN GEREK

776

Sonbahar, hazırlıklı olunduğu sürece kamp için en güzel mevsimlerden biridir çünkü doğanın yazdan kışa dönüşünü yakından gözlemlemenin keyfi bir başkadır. Yağmur, rüzgârlı ve soğuk havayla mücadele için ekipmanınız sağlam olmalı ki, keyifler kaçmasın. :) Bu yazımızda, kampa gitmeden önce dikkat etmeniz gerekenleri sizi için topladık.

Öncelikle, çadırınızın su geçirmez özellikte bir çadır olması çok önemli. Yazın deniz kamplarında kullandığınız ince çadırlar sizi bu mevsimde üzer, haberiniz olsun. :) Gitmeden önce mutlaka hava durumunu kontrol edin. Hava, ne kadar tedbir alırsanız alın kamp yapılamayacak kadar kötüyse hiç risk almamanızı tavsiye ederiz.

Çok yağmur yağma ihtimalini göz önünde bulundurun ve ateş yakamazsanız aç kalmamak için mutlaka yanınıza hazır gıdalar alın. Yiyecekler dahil tüm eşyalarınızı poşetlere koyun ve ağızlarının sıkıca bağlandığına emin olun.
Çadırı kuracağınız yerin eğimine dikkat edin; dere yataklarına yakın ve denize yakın yerlere değil daha tümsek ve sudan uzak yerlere çadırınızı kurun. Kalın bir muşamba ya da brandayı çadır kurduğunuz alandaki ağaçların arasına gerin. Böylece, yağmurun keyfini ıslanmadan çıkarabilirsiniz.

Mutlaka su geçirmez ayakkabılar giyin ve yanınıza yedek kıyafetler alın. Eğer ıslanırsanız, iki ağacın arasına bir ip gerip, kıyafetlerinizi asın ve aynı yerin altına küçük bir ateş yakarak eşyalarınızı kurutun ve vücut ısınızı yükseltmek için sıcak bir şeyler için. Hem haşerelerin girmemesi hem de çadırın içinin ani başlayan yağmurla ıslanmaması için çadırınızın fermuarını açık unutmamaya dikkat edin. Sabah kalktığınızda kıyafetlerinizin soğuk olmaması için yatmadan önce uyku tulumunuzun içine koyun ki vücut ısınız sayesinde kıyafetleriniz de sıcak kalsın.

Doğanın en güzel zamanlarından biri olan sonbaharda yapacağınız kamp keyfiniz süresince ruhunuzu doğanın sesleriyle dinlendirmenizi ve mutlu anlarınızı fotoğraflamanızı öneririz. 

Geri Bildirim