Outdoor Türkiye

BUNLARI BİLMEN GEREK

696

Uyku tulumu, dört mevsim kullanılması gereken bir kamp ekipmanıdır. Vücudun her yerini sardığı ve ısıyı koruma özelliği olduğu için ağustos ayında bile uyku tulumu olmadan kampa gitmemenizi öneririz. Yaz ve kış için özel üretilmiş uyku tulumlarını gideceğiniz yerin ısısına ve soğuğa olan hassasiyetinize göre seçmelisiniz. Bu yazımızda uyku tulumunuzdan maksimum ısıyı sağlamanız için yapmanız gerekenleri anlatacağız.

Öncelikle, uyku tulumunuzun derecesine dikkat etmelisiniz. Mevsime göre uyku tulumu seçmeniz kışın üşümenizi, yazın sıcaktan bunalmanızı engeller.

  • Mutlaka mat ya da şişme yatak kullanmalısınız. Bu yalıtım sayesinde zemindeki soğuktan ve nemden etkilenmemiş olursunuz.
  • Uyku tulumunuzun boyunun ve ebatlarının sizin ölçüleriniz için ideal olduğuna emin olun. Uyku tulumunuz büyükse, içeride oluşan soğuk hava boşlukları üşümenize neden olur. Küçük bir uyku tulumu seçmeniz halinde de yeterince örtünemediğiniz ve içinde sıkıştığınız için üşürsünüz. İdeal boy bu sebeple çok önemlidir.
  • Uyku tulumunuzun başlık kısmını tam başınızı saracak şekilde ayarlamalısınız. Vücut ısımızın büyük bir kısmını başımızdan kaybettiğimizi düşünürsek, uyku tulumunun başlık kısmının önemini daha iyi anlarız. Sadece yüzünüzü açıkta bırakacak şekilde başlık kısmını sıkıca kapatırsanız vücut ısınızı korumanız kolaylaşacaktır.
  • Rahatsız etmeyen kumaşlardan üretilmiş olan termal içlikleriniz sayesinde uyurken üşüme ihtimalinizi en aza indirmiş olursunuz.
  • Gideceğiniz yer çok soğuksa ya da siz normalde de çok üşüyorsanız, uyku tulumunuzun içine sıcak su torbaları koymak da ısıyı önemli ölçüde yükseltir. Sıcak su torbanız yoksa plastik su şişesi de aynı görevi görecektir.
  • Vücut ısısını en hızlı yükselten şeylerden biri sıcak bir içecektir. Dilerseniz, uyumadan önce sıcak bir bitki çayı içerek hem ısınabilir hem de daha uykuya daha çabuk dalabilirsiniz.
Geri Bildirim